Wesele Szamotulskie

Wystawienia Wesela

Po raz pierwszy Wesele szamotulskie zaprezentowano publiczności pod koniec listopada 1932 roku w Sali Sundmanna (z boku kamienicy należącej do rodziny Sundmannów przy ul. Poznańskiej). Akompaniowała kapela Orlików. Ogromnego wsparcia temu widowisku udzieliło Akademickie Koło Szamotulan, z którego inicjatywy scenariusz Wesela szamotulskiego w 1934 roku ukazał się drukiem. 

Kolejnych odsłon widowiska było wiele. Z pewnością należy wspomnieć o pierwszym pokazie poza Szamotułami, który odbył się z okazji Zielonych Świąt w 1933 roku na scenie Domu Rzemieślniczego w Poznaniu. 

Niestety, II wojna światowa i okres bezpośrednio po niej uniemożliwiały prezentację widowiska. Dopiero 12 lutego 1950 roku Wesele szamotulskie doczekało się swojej pierwszej powojennej realizacji. Dzieła odtworzenia wesela podjęła się Janina Foltynowa, która przez wiele kolejnych lat prezentowała Wesele szamotulskie na scenach nie tylko Szamotuł, ale także w kraju i za granicą.

Prezentacje widowiska odbywały się przy okazji kolejnych jubileuszy Zespołu Folklorystycznego „Szamotuły”. Ten okres nierozłącznie kojarzy się z „Babcią”, bo tak tancerze nazywali Janinę Foltynową, która jako wieloletnia kierowniczka Zespołu Folklorystycznego „Szamotuły” dbała o zachowanie i utrwalanie folkloru szamotulskiego i obrzędu weselnego w najczystszej formie. W tym okresie istnienia zespół zdobył wiele nagród i wyróżnień. Niestety, choroba, a później śmierć Janiny Foltynowej, sprawiły, że Wesele szamotulskie przestano wystawiać. Publiczność, która zawsze lubiła to barwne widowisko, musiała czekać aż do 2015 roku.

W tym właśnie roku Zespół Folklorystyczny „Szamotuły” obchodził swoje 70-lecie. Jubileusz zainspirował Macieja Sierpińskiego, obecnego kierownika zespołu, do odtworzenia Wesela w jego choreografii i reżyserii. Pomysł ten przyciągnął do zespołu jego dawnych tancerzy: Iwonę i Stefana Majewskich, Annę Czerniak, Pawła Barwina, Wiesława Kramma, Zygmunta Nowaczyka i wielu innych, którzy zaangażowali się w to przedsięwzięcie. Przedstawienie odbyło się w przepięknej scenerii gospodarstwa Krystyny i Henryka Święcickich w Baborówku 9 maja 2015 roku. Za scenę posłużyła stara stodoła, która przywróciła wspomnienia lat trzydziestych ubiegłego wieku i prawdziwych wesel szamotulskich.

Ta ostatnia prezentacja stała się początkiem sukcesu Wesela szamotulskiego w nowej odsłonie. Doprowadziła bowiem do pokazania widowiska na XXXI Ogólnopolskim Konkursie Tradycyjnego Tańca Ludowego w Rzeszowie. 18 października 2015 roku Wesele – jako obrzęd pokazany w formie tanecznej − zdobyło Grand Prix tego festiwalu.